Isaac Grünewald, vas, Rörstrand 1940-tal

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD, vas, Rörstrand 1940-tal, flintgods, polykrom dekor av kvinnofigur mot geometrisk fond, signerad och daterad R Grünewald -43, höjd ca 31 cm

HISTORIK:
Isaac Grünewald (1889-1946) knyts till Rörstrand för ett gästspel som skall lysa upp den moderna avdelningen på utställningen på Nationalmuseet 1943. Han kom att mellan åren 1942 och 1946 dekorera vaser, skålar och fat i flintgods. Det var på Gunnar Nylunds stora kärlformer som som han fyllde med mestadels figurstudier.Vissa pjäser dekorerade på plats medan andra blev skickade till hans ateljé i Stockholm där han dekorerade pjäserna.

Två kantnagg, smärre ytrepor

846562

2020-11-28