Uno Vallman oljemålning

Uno Vallman oljemålning
Uno Vallman oljemålning
Uno Vallman oljemålning
Uno Vallman oljemålning
Uno Vallman oljemålning
Uno Vallman oljemålning

Klubbat för:

2 200 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

UNO VALLMAN (1913-2004): Motiv från Paris, signerad och daterad Uno Vallman 1970, olja på pannå, ca 44x63 cm

HISTORIK: Svensk konst del II:
"Uno Vallman - färgens mästare"
ur en privatsamling

Om sitt konstnärskap sa färgens mästare Vallman 1986:
"Jag vill visa: Färgens makt i tingen och det lillas betydelse i alltet. Vi skapar själv vår verklighet genom unik sublimation beroende på person och person från våra sinnens intryck. Det gör att Vi har friheten att själv kunna skapa och känna förgyllt glädjefullt det vill säga färg och därmed värde av våran omgivning eller något väldigt skrämmande. Detta är vallmanismen"
- Uno Vallman

Zustandsbeschreibung

846764

2020-11-29