Silhuetter, Gustav III och hans familj
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SILHUETTER, 1700-talets andra hälft, Gustav III och hans familj, koppartryck, 12 x 16,5 cm
Övre raden från vänster, drottning Sofia Magdalena, kronprins Gustav Adolf, kung Gustav III, nedre raden från vänster, hertig Karl, hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta, prinsessan Sofia Albertina, prins Fredrik Adolf
PROVENIENS: Rönnells Antikvariat, Stockholm
Jämför identiskt koppartryck i Kungliga Biblioteket, Kart- och Bildsamlingen, Svenska porträtt, samlingsporträtt nr. 120
Jämför lavering av Johan Fredrik Martin, föreställande Gustav III med sin familj i interiör, i Nationalmuseums samlingar, NMH 97/1906
Fläck, uppklistrad på papper, nedskurna marginaler
846838
2020-11-29