Silhuetter, Gustav III och hans familj

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SILHUETTER, 1700-talets andra hälft, Gustav III och hans familj, koppartryck, 12 x 16,5 cm

Övre raden från vänster, drottning Sofia Magdalena, kronprins Gustav Adolf, kung Gustav III, nedre raden från vänster, hertig Karl, hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta, prinsessan Sofia Albertina, prins Fredrik Adolf

PROVENIENS: Rönnells Antikvariat, Stockholm

Jämför identiskt koppartryck i Kungliga Biblioteket, Kart- och Bildsamlingen, Svenska porträtt, samlingsporträtt nr. 120

Jämför lavering av Johan Fredrik Martin, föreställande Gustav III med sin familj i interiör, i Nationalmuseums samlingar, NMH 97/1906

Fläck, uppklistrad på papper, nedskurna marginaler

846838

2020-11-29