Sven Boberg Den första automobilen i Småland 1908

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVEN BOBERG (1870-1935): "Den första Automobilen i Småland", signerad och daterad Sven Boberg Paris 1908, gips, höjd ca 20 cm, längd ca 40 cm, bredd 12 cm

Boberg utbildade sig på Tekniska skolan i Stockholm 1889-91, där han också var lärare i modellering 1897-1901. Åren 1902-05 studerade han på Académie Colarossi i Paris, där han 1903 skapade träskulpturen Den första automobilen i Småland. Åren 1908-13 var han lärare i modellering i Uppsala.

Skador (1 huvud) , ytsmuts

846842

2020-11-30