San Lazarro et ses Amis

San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis
San Lazarro et ses Amis

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

PORTFOLIO, "San Lazarro et ses Amis",
Portfölj med 15 litografier av och efter olika konstnärer, utgiven av XX:e siècle, Paris, 1975, bestående av M. Bill, G. Braque, A. Calder, M. Chagall, M. Ernst, L. Fontana, H. Hartung, A. Magnelli, R. Magritte, J. Miró, H. Moore, P. Picasso, S. Poliakoff, G. Sutherland och Zao Wou-Ki. Text delvis missfärgad av litografierna.
Upplaga tryckt i 575 numrerade exemplar, detta nr 193,
ca 38x29 cm

The complete portfolio, comprising 15 lithographs, from an edition of 575. Offsetting from the prints to the text sheets, otherwise in good condition.

846864

2020-11-30