Josef Frank pall

Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall
Josef Frank pall

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JOSEF FRANK, "Tutankhamonpallen", Svenskt Tenn, modellnummer 1063, körsbär, sitsen klädd i ljust skinn med pärlspikning, höjd 38, 52x42 cm

HISTORIK
Josef Frank formgav denna pall till Svenskt Tenns vårutställning 1941. Inspirationen kom från de möbler som påträffats i Tutankhamons grav

Läder med repor, bruksslitage

846916

2020-11-30