Sengustaviansk kristallkrona
Klubbat för:
1 400 EUR
Utropspris
1 800 EUR
TAKKRONA, sengustaviansk, 1800-talets början, mässingsstomme, 6 ljusarmar, i mitten plats för ett ljus, upptill kaskad, behängd med piggformade prismor samt kedjor, krönande plym, diameter 63 cm, höjd ca 85 cm.
Sedvanligt slitage, prismor med nagg, kompletterad.
847075
2020-12-07