Karmstolar gustaviansk stil

Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil
Karmstolar gustaviansk stil

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, 1800-tal, gustaviansk stil, enligt etikett proveniens Woxna Bruk i Hälsingland samt ägarlängd Jürgen Christoffer Müller vidare till bl a Wilhelmina von Hallwyl och Rolf de Maré, bemålade, skuren dekor av bl a bandflätor och fleuroner, delvis bronserade, randig klädsel, sitthöjd ca 43 cm

Senare bemålning o klädsel, klädsel m fläckar

847198

2020-11-30