Roberto Matta
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ROBERTO MATTA (Chile, 1911-2002), "Had a great fall", signerad, litografi bearbetad med krita och kol, 1965,
ca 44x62 cm (BFK Rives)
Gulnad, mjuka hanteringsveck, yttersta marginalen av bladet något slitet. Små nålhål i alla fyra hörn från montering.
PROVENIENS:
Bukowskis Moderna Auktion 590, auktionsnr. 214
LITTERATUR:
Sonet 134.
Gulnader, hanteringsveck, Små nålhål i alla fyra hörn från montering.
847311
2020-11-30