Roberto Matta

Roberto Matta
Roberto Matta
Roberto Matta
Roberto Matta

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ROBERTO MATTA (Chile, 1911-2002), "Had a great fall", signerad, litografi bearbetad med krita och kol, 1965,
ca 44x62 cm (BFK Rives)

Gulnad, mjuka hanteringsveck, yttersta marginalen av bladet något slitet. Små nålhål i alla fyra hörn från montering.

PROVENIENS:
Bukowskis Moderna Auktion 590, auktionsnr. 214

LITTERATUR:
Sonet 134.

Gulnader, hanteringsveck, Små nålhål i alla fyra hörn från montering.

847311

2020-11-30