Stolar samt bord

Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord
Stolar samt bord

Klubbat för:

5 400 SEK

3 000 SEK

STOLAR och BORD, allmoge, troligen Norge 1800-tal, stolar ett par, sitthöjd 43 cm, samt bord med förlängningsskiva / extra bord, höjd ca 77, 140 x 78 cm, förlängningsskiva / extra bord 140 x 78 cm.

PROVENIENS:

Detta allmoge-set har tillhört Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992). Efter hennes mors och fars död ärvdes bords-setet av hennes syster och därefter har det gått i arv till nuvarande ägare och har stått i deras hus i Uddevalla. Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).

Senare bemålat. Slitage, sprickor, stolar något ojämna. Bord och stolar renoverade och kompletterade.

847458

2020-11-30