Gerda Roosval-Kallstenius Landskap från Tivoli

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

GERDA ROOSVAL-KALLSTENIUS (1864-1939): Italienskt landskap från Tivoli, signerad och daterad Gerda Roosval-Kallstenius Tivoli -94, olja på duk, 68 x 91,5 cm

PROVENIENS: Ulf Hallius samling

"Efter studier vid Konstakademien i Stockholm fortsatte Gerda Roosval-Kallstenius 1891 sina studier utomlands, i Frankrike och Italien, under en sammanhängande treårsperiod. Maken och tillika konstnären Gottfrid Kallstenius erhöll samtidigt ett resestipendium till Italien, och medan ett antal kända verk från tiden återfinns av honom är Gerdas produktion från italienvistelsen närmast okänd och begränsar sig till Frankrike och Grez-kolonin.

Gerda och Gottfrids verk från Europaresan 1891-1894 köptes till största delen in av Knut Tillberg, vice häradshövding i Stockholm och barndomsvän till Gottfrid, via ett konstlotteri, men förstördes senare i en brand i Tillbergs sterbhus. Speciellt Gerda Roosvals existerande italienproduktion är mycket liten. Den aktuella målningen är utförd i Tivoli, tre mil nordost om Rom, där paret vistades i en vecka (litteraturhänvisning "En blå hyacint i Paris: Gerda Roosval-Kallstenius" av Charlotte Klingberg, där ett verk från Tivoli återges (Bild 67), till synes en enklare utförd och sannolikt mindre förlaga till auktionens målning).

Förmågan att i breda penseldrag fånga det vidsträckta landskapet illustrerar Gerda Roosval-Kallstenius omvittnat fina färg- och ljuskänsla."

Ingår i tema-auktionen kvinnliga konstnärer

847588

2020-12-06