Palmstruch Svensk botanik
Klubbat för:
1 800 SEK
Arviointi
2 500 SEK
Kuvaus
PALMSTRUCH (6), Svensk botanik 1800-talets första hälft, handkolorerade kopparstick, orkidéer, ramade, ca 17x9,5-19,5-9,5 cm
Etikettmärkt på baksidan: "Den första svenska illustrerade floran på kalljord. Kopparstick på handgjort papper illuminerad i akvarell av samtida hand"
Kuntoraportti
847851
Päivämäärä:
2020-12-01