Palmstruch Svensk botanik
Klubbat för:
2 200 SEK
2 500 SEK
PALMSTRUCH (6), Svensk botanik 1800-talets första hälft, handkolorerade kopparstick, frukt och bär, ramade, ca 19x12 cm
Etikettmärkt på baksidan: "Den första svenska illustrerade floran på kalljord. Kopparstick på handgjort papper illuminerad i akvarell av samtida hand"
847857
2020-12-01