Palmstruch Svensk botanik

Palmstruch Svensk botanik
Palmstruch Svensk botanik

Klubbat för:

2 200 SEK

2 500 SEK

PALMSTRUCH (6), Svensk botanik 1800-talets första hälft, handkolorerade kopparstick, frukt och bär, ramade, ca 19x12 cm

Etikettmärkt på baksidan: "Den första svenska illustrerade floran på kalljord. Kopparstick på handgjort papper illuminerad i akvarell av samtida hand"

847857

2020-12-01