Palmstruch Svensk botanik
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PALMSTRUCH (6), Svensk botanik 1800-talets första hälft, handkolorerade kopparstick, röda blommor, ramade, ca 18x11 cm
Etikettmärkt på baksidan: "Den första svenska illustrerade floran på kalljord. Kopparstick på handgjort papper illuminerad i akvarell av samtida hand"
847864
2020-12-01