Elsa Thoresen, Surrealistiskt landskap
Klubbat för:
90 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ELSA THORESEN (Danmark 1906-1994): Surrealistiskt landskap, signerad och daterad E.T. -37, olja på duk, 69x59 cm
Elsa Thoresen var dotter till den norske läkaren Thore Thoresen och Alice Josephine Johnson och var gift 1935-1953 med den danske konstnären Vilhelm Bjerke-Petersen.
Thoresen studerade vid Statens Handverks- og kunstindustriskole i Oslo mellan 1927-1928 och för Alfred Bastien vid Académie des Beaux-Arts i Bryssel 1928-1929 samt för Halfdan Strøm och Axel Revold vid Statens Kunstakademi i Oslo 1929-1930. Dessutom utförde hon ett stort antal studieresor i Skandinavien, Nederländerna, Frankrike och USA. Vid slutet av 1930-talet hörde hon till en liten krets av surrealistiska konstnärer i Danmark som till en början mötte ett visst motstånd vid urvalen till jurybedömda samlingsutställningar.
I samband med andra världskriget tvingades hon hennes man med två barn fly till Sverige 1944. Här arbetade hon liksom sin man i nära anknytning till Halmstadgruppens målare i Söndrum under sina sommarvistelser i Halmstad.
847906
2020-12-19