Rosenholm silverbestick 86 dlr

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 86 dlr, silver, 1900-talets andra hälft, bestående av: 16 bordsskedar (18)
16 bordsgafflar (17,5), 16 bordsknivar med stålblad (19,5), 1 såssked, 1 större sked, 12 teskedar (12) , 6 smörgåssknivar (16,5),18 smörgåsgafflar (13,5 cm), totalvikt exkl knivar ca 1923 g

Bruksslitage

848046

2020-12-01