Matbestick 34 delar silver Ryssland

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

MATBESTICK, 34 delar, silver, S:t Petersburg 1850-60-tal, huvuddelen av Gustav Magnus Åkerblom, 11 matknivar (23,5 cm), 11 matgafflar (20,5 cm), 12 dessertskedar (17,3 cm), vikt gafflar och skedar 1250 g, en gaffel och en sked stämplad Tula

graverade monogram
knivarna med senare rostfria blad
bruksslitage

848233

2020-12-19