Royal Copenhagen Musselmalet, servisdelar

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", servisdelar, underglasyrmålad dekor i blått, bestående av 8 djupa tallrikar diameter 21 cm, 2 tallrikar diameter 22 cm, 9 + 10 assietter, såsskål, 2 runda uppläggningsskålar, karott med handtag, 2 rektangulära fat, liten trekantig skål med lock, 1 skål på fot, 2 stora skålar, 2 lövformade fat, 5 små lövformade fat, 5 djupa skålrikar, 6 äggkoppar, de flesta modell Halvblond

Mestadels andrasortering, en skål med nagg, ett litet lövformat fat med nagg, skål på fot med lös fot, några djupa talllrikar med nagg, 6 assietter med nagg, tallrikar med repor

848323

2020-12-19