Brita Nordencreutz Kvinnliga konstnärer
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRITA NORDENCREUTZ (1899-1982): Porträtt av kvinna. signerad B Nordencreutz, otydligt daterad, olja på duk, ca 35x27 cm
PROVENIENS: Claes Mosers samling.
UTSTÄLLD:
Höganäs museum och konsthall, "Kvinnor i avantgardets gränszoner", 9 juli-28 augusti 2011.
Millesgården, Stockholm, "Mod och modernitet - 1900-talets djärva konstnärinnor", 2014.
Katrinetorp Landeri, "Mod och modernitet - 1900-talets djärva konstnärinnor", 2016.
Rackstadmuseet, Arvika, "Mod och modernitet - 1900-talets djärva konstnärinnor", 23 september 2017-10 januari 2018.
Ingår i tema-auktionen kvinnliga konstnärer
849246
2020-12-06