Takarmatur Poul Henningsen

Takarmatur Poul Henningsen
Takarmatur Poul Henningsen
Takarmatur Poul Henningsen
Takarmatur Poul Henningsen
Takarmatur Poul Henningsen
Takarmatur Poul Henningsen

Klubbat för:

1 600 SEK

1 500 SEK

POUL HENNINGSEN, "PH5", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, skärm i vitlackerad aluminium med blå, röda och lila detaljer, diameter ca. 50 cm

HISTORIK: Poul Henningsen formgav treskärmssystemet redan 1925-1926, då han i samarbete med Louis Poulsen ritade de första lamporna till en utställning i Paris.
Skador: Bruksslitage, repor, färgbortfall, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Brukslitage, smärre färgbortfall

849389

2020-12-03