Josef Frank vitrinskåp 2077

Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077

Klubbat för:

39 000 SEK

40 000 SEK

JOSEF FRANK, vitrinskåp, Svenskt Tenn, modell 2077, 1900-talets andra hälft, formgivningsår 1946, fanérat i valnöt, bakstycke klätt med spegelglas, två glashyllor, höjd ca 170 cm, 91x31 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

HISTORIA: Estrid Ericson menade att en vitrin skulle rymma en blandning av ägarens mest älskade föremål och på så vis skänka åskådaren en rogivande och fängslande stund. Josef Frank designade i sin tur sitt första vitrinskåp under 1910-talet, bland annat för Östasiatiska museet i Köln. Vitrinskåp 2077 i mahogny är Josef Franks sista, formgivet efter hemkomsten från USA.

Blekt, smärre ytskador

849403

2020-12-03