Delft blandad servis blåvit dekor

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DELFT, 50+4 dlr, delar av kaffe samt teservis, Holland, fajans samt flintgods, genomgående blå/vit dekor, olika/blandade mönster, bestående av: 1 uppläggningsfat, 2 tekannor, 2 sockerskålar, 1 mjölkkanna, 1 gräddkanna, 2 mindre krus m. lock, 1 marmeladburk, 12 assietter, 12 kaffekoppar m. fat, 11 moccakoppar m. fat, 5 tekoppar m. fat

Smärre bruksslitage, mindre nagg på ca 10 dlr, krackelyr på marmeladburken

849844

2020-12-22