Gustavsberg Allmoge 76 dlr
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAVSBERG, 76 delar av servis "Allmoge", flintgods, bestående av 8 stora mattallrikar (27), 14 mattalrikar (24,5), 10 assietter (18,5), 12 djupa tallrikar, 2 uppläggningsfat, 5 skålar (d 12-22), karott med lock, såskanna, kanna, 4 tekoppar med fat, 8 kaffekoppar med fat, sockerskål, gräddkanna, 8 äggkoppar
Mellanskålen med nagg, 7 extra kaffefat, 1 kaffekopp med missfärgad spricka, 2 extra tefat, i övrigt mindre bruksslitage
849865
2020-12-06