Meissen figuriner

Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner
Meissen figuriner

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MEISSEN, 2 st, figuriner, i form av flicka med blommor och pojke med hund, 1900-talets andra hälft, märkta med korsade klingor i underglasyrblått, samt i godset med modellnumer 93 och F 20 144, bemålat porslin, höjd ca 14 resp 12 cm

Slitage, flicka med lagning på handen

850126

2020-12-09