Acke Hallgren, San Remo

Acke Hallgren, San Remo
Acke Hallgren, San Remo
Acke Hallgren, San Remo
Acke Hallgren, San Remo
Acke Hallgren, San Remo
Acke Hallgren, San Remo
Acke Hallgren, San Remo
Acke Hallgren, San Remo
Acke Hallgren, San Remo
Acke Hallgren, San Remo

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ACKE HALLGREN (1885-1940): Italienskt landskap - Motiv från San Remo, signerad och daterad A Hallgren San Remo -27, olja på duk, 100x81 cm.

Axel Leonard "Acke" Hallgren studerade vid Tekniska Skolan i Stockholm och vid Konstakademien där han tilldelades kunglig medalj. Med bistånd av ett stipendium kunde han resa till Tyskland, Schweiz och Italien där han under flera år var bosatt i Rom. 1923-28 vistades han i San Remo, där den aktuella målningen är utförd1927.

Hans målningar från vistelsen i San Remo domineras av figurmyllrande stadsbilder, utförda i en naturalistisk naivism och en färgskala i jordbrunt och grått. Konstnären sökte i sin stil förena intryck från italiensk ungrenässans med modern expressionism

Acke Hallgren finns idag representerad på ett flertal svenska museum bl. a. Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Prins Eugens Waldemarsudde.

850304

2021-02-28