Eero Saarinen Tulip
Valmis
2020-12-07
850473
| Korkein tarjous | 8 000 SEK |
| Arviointi | 12 000 SEK |
EERO SAARINEN, "Tulip", matbord, Knoll Studio, formgivningsår 1956, gjuten centralfot i vitlackerad aluminium, vitlackerad skiva, märkt under fot, höjd ca 72, diameter 130 cm.
PROVENIENS
Allianz arena, Tyskland (FC Bayern München hemma arena)
Smärre slitage. Enstaka mindre märken