Eero Saarinen Tulip

Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip
Eero Saarinen Tulip

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

EERO SAARINEN, "Tulip", matbord, Knoll Studio, formgivningsår 1956, gjuten centralfot i vitlackerad aluminium, vitlackerad skiva, märkt under fot, höjd ca 72, diameter 130 cm.

PROVENIENS
Allianz arena, Tyskland (FC Bayern München hemma arena)

Smärre slitage. Enstaka mindre märken

850473

2020-12-07