Fåtölj Bruno Mathsson Pernilla

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", med hög rygg, 1940-tal, stomme av skiktlimmat böjträ av björk, klädd med flätad naturfärgad sadelgjord (original), etikettmärkt Bruno Mathsson möbler, samt Firma Karl Mathsson möbler made in Värnamo Sweden, handsignerad BM 44, sitthöjd ca 35, höjd 93 cm

Bruksslitage, vänster armstöd limmad, fläckar, sadelgjord med ställvis kraftiga slitage

850680

2020-12-07