Josef Magnus Stäck, Vy från norra Italien

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOSEF MAGNUS STÄCK (1812-1868), tillskriven: Vy från norra Italien mot Alperna eller Romerska Campagnan, olja på duk, 29 x 57,5 cm, förgylld originalram med rundade hörn upptill.

Josef Magnus Stäck vistades i Italien 1843-46, i Venedig sommaren och hösten 43, därefter i Rom med omnejd. Han lämnade Rom i juli 1846 för att resa till Paris. Under återresan vistades han 2 1/2 månader på olika orter i nordvästra Italien där han utförde flera plein-air studier.

850755

2020-12-19