4 vaser och skålar Orrefors av kända formgivare

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

NILS LANDBERG, SVEN PALMQVIST, EDWARD HALD, EDVIN ÖHRSTRÖM, skålar 3 st och vas, vasen av Landberg med graverad dekor av kvinna matande fåglar, skålen av Öhrström med slipad dekor med mönstret "Pärlhöna", skålen av Palmqvist modell "Selena" med slipad dekor, skålen av Hald med graverad dekor av fjädrar, alla signerade, skålen av Hald daterad 1956 (årskod C3), skålen av Öhrström daterad 1967 (årskod C4), skålarnas höjd 8,5, 10 och 13, diameter 15,5, 17x 21 och 25 x 22 cm

850817

2020-12-08