Fåtöljer, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
17 500 SEK
15 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Louis XVI, träskuren dekor, medaljongformad rygg krönt med ros, armlän med volutformade avslut, frontsarg med blomsterkvist, linsanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 45 cm
Ställvisa lagningar och kompletteringar, något maskstugna
850943
2020-12-19