Carlo Bugatti stol
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
CARLO BUGATTI (Italien, 1856-1940), stol, svärtat trä och valnöt, inläggningar i tenn och ben, delvis klädd i hamrad koppar, sitsen och ryggbricka klädda i veläng, ryggbricka upphängd med snöre, Turin 1900-talets första del, Höjd ca 104 cm, B ca 66 cm, Sitthöjd ca 45 cm
Bruksslitage, större avslag nederst framben, skinn med stora sprickor/skador
851095
2020-12-09