Josef Ekberg "Sgraffito" vas

Josef Ekberg
Josef Ekberg
Josef Ekberg
Josef Ekberg
Josef Ekberg
Josef Ekberg

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

JOSEF EKBERG, "Sgraffito", vas, stengods, Gustafsberg, 1918, reliefdekor av blommor i blått mot turkos fond, signerad "Gustafsberg 1918 J Ekberg", höjd ca 33 cm.

Spricka, ifyllda glasyrbortfall, i övrigt bruksslitage.

851419

2020-12-14