Guanyin
Klubbat för:
1 700 SEK
2 500 SEK
GUANYIN, Kina, 1900-tal, "Barmhärtighetens gudinna med tusen armar", armarna är rörliga, höjd ca 24 cm
Ingår i temaauktionen En samling med Orientalika
En arm är lagad, fler nagg på tiaran och lotusbladen
851531
2020-12-12