Snusflaskor
Klubbat för:
42 000 SEK
6 000 SEK
SNUSFLASKOR, 7 st., Kina, 1900-tal, samtliga i glas och insidesmålade, motiv med bl a tiger och figurgrupper, locken (mestdels senare) i korall, glas samt rosenkvarts, höjd mellan ca 6,5-7 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Locket i ronsenkvarts med avbruten spatel, 2 av de med lock i glas saknar spatel, locket i korall till flaskan med fågeln sitter löst, locken med slitage
851720
2020-12-19