Snusflaskor
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SNUSFLASKOR, 2 st., Kina, 1900-tal, i bandagat och "skuggagat", locken (mestdels senare) i hematit och möjligen mossagat, höjd ca 7 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Locket i mossagat saknar spatel samt tejpad,
851722
2020-12-19