Armlänstol, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ARMLÄNSTOL, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, framtagen originalfärg i gulockra, rygglän med volutform, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, utsvängda armlän med volutformade avslut, svängd frontsarg, frambenen med ornament av akantusblad, H-kryss, sitthöjd 43 cm

Smärre lagningar och retuscher, bakben med äldre kompletteringar

851927

2020-12-19