Bägare tenn 1780
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BÄGARE, tenn, 1700-tal, mästare Hindrich Nyberg, Jönköping, graverad dekor av prinskrona och monogram, daterad 1780, höjd ca 14 cm
Bruks- och åldersrelaterad slitage, märken, smärre bucklor
852357
2020-12-15