Francesc Carbonell Massabe, Barcas en repós
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRANCESC CARBONELL MASSABE (Spanien, född 1928): Barcas en repós - Moll dels pescadors, signerad Francesc Carbonell, signerad och betitlad på baksidan, olja på duk, 81 x 116 cm.
Francesc Carbonell Massabé föddes i Barcelona och har sedan barnsben målat. Han studerade vid "Escuelas de Bellas Artes" och vid "La Lonja" i Barcelona. Hans målningar har ställts ut över hela Europa, bland annat i Barcelona, Bilbao, Palma de Mallorca, Paris, Heidelberg och München. Med en impressionistisk hand skapar han sina landskap och hamnmotiv, där han intresserar sig särskilt för ljusets påverkan på motivet.
852743
2020-12-19