Bordspendyl, 1800-talets första hälft

Såld för:

11 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, märkt Nicod. J.ne à Paris, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, rektangulär bas med emblem av eklövskvistar, urhus i form av vedstapel, i fonden hund samt pojke med syltkruka och brödkaka, emaljerad urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, medföljer dragnyckel och pendel, höjd 31,5, 29,5 x 15 cm

PROVENIENS: Stopalo

En fot senare

852747

2021-02-28