Bertil Thunell - Endel Perem Svenskt trä 1952

Klubbat för:

1 200 SEK

Schätzwert

1 000 SEK

Beschreibung

BERTIL THUNELL - ENDEL PEREM, Svenskt Trä, Strömbergs, Stockholm, 1952, rikt guldornerat grönt skinnband, helt guldsnitt, bandet formgivet och rikt illustrerad av konstnären Stig Åsberg, boken avslutas med två blad med fanérprov med svenskt trä, numrerad upplaga 250/ 300

Zustandsbeschreibung

God kondition. Lätt gulnade blad. Band med lätt åldersrelaterat slitage på rygg.

852829

2020-12-20