Bertil Thunell - Endel Perem Svenskt trä 1952
Klubbat för:
1 200 SEK
Schätzwert
1 000 SEK
Beschreibung
BERTIL THUNELL - ENDEL PEREM, Svenskt Trä, Strömbergs, Stockholm, 1952, rikt guldornerat grönt skinnband, helt guldsnitt, bandet formgivet och rikt illustrerad av konstnären Stig Åsberg, boken avslutas med två blad med fanérprov med svenskt trä, numrerad upplaga 250/ 300
Zustandsbeschreibung
God kondition. Lätt gulnade blad. Band med lätt åldersrelaterat slitage på rygg.
852829
2020-12-20