Tåglykta / stinslykta fotogen
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TÅGLYKTA / STINSLYKTA, SJ, 1900-talets första hälft,
bemålad metall samt glas, två rödtonade samt två blåtonade glasskivor att sätta framför ljuskällan, invändigt med fungerande fotogenlampa, höjd ca 39 cm
Bruksslitage och färgskav, hela glasskivor
852882
2020-12-13