Tåglykta / stinslykta fotogen

Tåglykta / stinslykta fotogen
Tåglykta / stinslykta fotogen
Tåglykta / stinslykta fotogen
Tåglykta / stinslykta fotogen
Tåglykta / stinslykta fotogen
Tåglykta / stinslykta fotogen
Tåglykta / stinslykta fotogen
Tåglykta / stinslykta fotogen

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TÅGLYKTA / STINSLYKTA, SJ, 1900-talets första hälft,
bemålad metall samt glas, två rödtonade samt två blåtonade glasskivor att sätta framför ljuskällan, invändigt med fungerande fotogenlampa, höjd ca 39 cm

Bruksslitage och färgskav, hela glasskivor

852882

2020-12-13