Rysk husarsabel
Klubbat för:
96 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SABEL, rysk husarsabel, 17/1800-tal, kavel med rockaskinn, mässingsfäste med lejonkappa, klinga med etsad dekor med pseudoarabisk skrift, 2 samt 3 blodrännor, balja i läder med ett mässingsbeslag, L ca 90 cm
Korrosion, skador, balja ej komplett samt skadad
853181
2020-12-21