Rysk husarsabel

Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel
Rysk husarsabel

Såld för:

96 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SABEL, rysk husarsabel, 17/1800-tal, kavel med rockaskinn, mässingsfäste med lejonkappa, klinga med etsad dekor med pseudoarabisk skrift, 2 samt 3 blodrännor, balja i läder med ett mässingsbeslag, L ca 90 cm

Korrosion, skador, balja ej komplett samt skadad

853181

2020-12-21