Louis Majorelle karmstol Jugend

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LOUIS MAJORELLE (1859-1926): karmstol, Art Nouveau, Frankrike 1900-talets början, valnöt, skuren dekor, tygklädd stoppad sits och rygg, sitthöjd ca 47, höjd 103 cm

Smärre bruksslitage, bakstycke med spricka, mindre avslag vid höger armstöd

853331

2020-12-14