Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SNUSFLASKOR (9), Kina, 1900-tal, 1 i metall med dekor i form av drake, stämplad, 3 i porslin, dekor med bl a djur, de övriga i glaserat ler och stengods, locken (mestadels senare) i korall, glas, agat samt keramik, höjd mellan ca 4-8,5 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Ett lock är lagat och med nagg, den näst minsta i porslin saknar spatel, varierande slitage

853368

2020-12-26