Kunglig Dansk servis

Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis
Kunglig Dansk servis

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", servis, porslin, ca 73 dlr, bestående av: 12 mattallrikar (8097), 12 djupa tallrikar(8107), 6 skålfat (8105), 6 assietter (8094), 10 assietter (8093), 4 assietter (8098, 8092, 2 st 28), 8 st kaffekoppar med fat (1549), 8 st moccakoppar med fat (8046), 2 st kaffekoppar med fat (1546), 1 kaffekanna med lock (8189), 1 såsterrin med lock (8160), 1 såsterrin (otydlig numrering), 1 ovalt serveringsfat (28) 1 terrin (8178)

Bruksslitage, enstaka nagg och kantskador, delvis med blekt dekor, ett skålfat med lagning

853594

2020-12-15