Kunglig Dansk servis
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", servis, porslin, ca 73 dlr, bestående av: 12 mattallrikar (8097), 12 djupa tallrikar(8107), 6 skålfat (8105), 6 assietter (8094), 10 assietter (8093), 4 assietter (8098, 8092, 2 st 28), 8 st kaffekoppar med fat (1549), 8 st moccakoppar med fat (8046), 2 st kaffekoppar med fat (1546), 1 kaffekanna med lock (8189), 1 såsterrin med lock (8160), 1 såsterrin (otydlig numrering), 1 ovalt serveringsfat (28) 1 terrin (8178)
Bruksslitage, enstaka nagg och kantskador, delvis med blekt dekor, ett skålfat med lagning
853594
2020-12-15