Fåtölj, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FÅTÖLJ, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, rygglän med humlekvist, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 40 cm

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1997, nr 1788

Medföljer skyddstyg

853916

2020-12-19